Zrównoważona logistyka miejska ostatniej mili i zwrotów na rynku e-commerce. Perspektywa różnych grup interesariuszy 19.10.2021 18:22

Dziekan Wydziału Ekonomicznego zaprasza na otwarte seminarium naukowe pt.

Zrównoważona logistyka miejska ostatniej mili i zwrotów na rynku e-commerce. Perspektywa różnych grup interesariuszy,

które odbędzie się 29 października 2021 r. (piątek) w godzinach 10:00 - 12:00 online na platformie Microsoft Teams

Prelegentka - dr hab. inż. Maja Kiba-Janiak, prof. UE we Wrocławiu

Dynamicznie rozwijający się rynek e-commerce oraz zwiększające się wymagania klientów w zakresie szybkości i częstotliwości dostaw przyczyniają się do powstawania coraz większych zakłóceń w ostatniej mili w łańcuchu dostaw.
Badania pokazują, że dostawy ostatniej mili są droższe niż zakupy w sklepie detalicznym. Organizacja dostaw do klienta indywidualnego stanowi coraz większe wyzwanie dla przedsiębiorstw transportowych. Coraz częstsze dostawy powodują również zanieczyszczenie środowiska, kongestię, wypadki drogowe, wzrost kosztów dostawy oraz kosztów związanych z powstawaniem kongestii. Aby rozwiązać te problemy, potrzebne jest zrównoważone podejście do logistyki miejskiej ostatniej mili i zwrotów uwzględniające perspektywę różnych interesariuszy (samorządu lokalnego, przedsiębiorstw wysyłających przesyłkę (towar), serwisów ehandlowych, osób dokonujących zakupów w internecie (e-klientów), przedsiębiorstw dostarczających przesyłkę (firmy kurierskie, transportowe). Dlatego celem naukowym projektu, którego opis oraz pierwsze wyniki badań zostaną przedstawione w ramach organizowanego seminarium, jest konceptualizacja heurystycznego modelu zrównoważonej logistyki miejskiej ostatniej mili i organizacji zwrotów na rynku e-commerce, uwzględniając perspektywę wszystkich grup interesariuszy oraz metody i narzędzia motywujące do zmiany preferencji interesariuszy w zakresie dostaw ostatniej mili i zwrotów towarów, tak by były one organizowane w sposób zrównoważony (ekologicznie, społecznie i ekonomicznie).

Projekt, który uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Nauki, realizowany jest w Katedrze Zarządzania Strategicznego i Logistyki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. dr hab. inż. Maja Kiba-Janiak, prof. UE we Wrocławiu jest pracownikiem Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki na UE Wrocław, a od 2020 r. również dyrektorem Executive MBA – Magisterskich Studiów Menedżerskich w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W 2019 r. odbyła na 3-miesiecznym staż naukowy na Uniwersytecie w Melbourne, Australia, finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu im. Bekkera. W trakcie stażu realizowała projekt pt. Logistics in a city strategic planning in Australia we współpracy z prof. Russellem Thompsonem.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu proszone są o wcześniejszy kontakt z dr hab. Maciejem Nowakiem (macnowak@zut.edu.pl).

Zaproszenie na otwarte seminarium naukowe