GREEN LAB. Badania i Innowacje

 

GREEN LAB. Badania i InnowacjeGREEN LAB. Badania i Innowacje

Celem Centrum jest: integracja środowisk naukowych, reprezentujących zróżnicowane dyscypliny w celu opracowywania istotnych z perspektywy naukowej oraz praktycznej rozwiązań dotyczących zielonej gospodarki.

Wyzwania dotyczące kształtowania zielonej gospodarki obejmują zróżnicowane tematy, które można wyodrębnić między innymi w sferach ekonomicznej, technologicznej (szeroko rozumianej), społecznej, sfery ochrony środowiska, geograficznej oraz prawnej. Potrzeba udzielenia pilnej odpowiedzi na wyzwania klimatyczne oraz postępująca degradacja środowiska przyrodniczego zmuszają do intensywnego działania.

Działanie to powinno obejmować w szczególności:

  • pogłębioną, interdyscyplinarną debatę naukową, przekładającą się bezpośrednio na wspólne inicjatywy badawcze;
  • synergię zróżnicowanych perspektyw (ekonomicznej, technologicznej, prawnej), w celu opracowania rozwiązań istotnych z perspektywy rozwoju miast (jednostek samorządu terytorialnego), rozwoju przedsiębiorstw, a także współtworzenia sieci interesariuszy (przykładowymi zagadnieniami mogą być energetyczna regeneracja miast, promowanie zielonej infrastruktury i ochrona terenów zielonych w miastach, ale również modyfikacja stosowanych technologii i osadzanie ich w realiach praktyki gospodarczej);
  • dialog środowisk naukowych ze środowiskami praktyków (samorządowców, przedsiębiorców).

W związku z powyższym konieczne jest organizowanie inicjatyw, które mogą doprowadzić do realizacji wskazanych założeń. Inicjatywy powinny powstawać na różnych szczeblach. Poza perspektywą międzynarodową i krajową, niezwykle istotna jest perspektywa regionalna.

Green Lab. Badania i Innowacje stanowi swoistą sieć współpracy naukowców (różnych dyscyplin) i praktyków. Inicjatorem powołania Green Lab jest Wydział Ekonomiczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Centrum zainteresowane jest również współpracą z innymi wydziałami ZUT, przedstawicielami innych uczelni (również spoza województwa zachodniopomorskiego) oraz przedstawicielami środowisk praktyki.

Główne formy działania Green Lab to:

  • seminaria dyskusyjne;
  • współtworzenie (w ramach Green Lab) zespołów badawczych podejmujących interdyscyplinarne zagadnienia badawcze, powiązane z szeroko rozumianym tematem zielonej gospodarki i odnoszące się (w miarę możliwości) do studiów przypadku z województwa zachodniopomorskiego (co nie wyklucza również uwzględnienia innych obszarów);
  • współpraca z praktyką, opracowywanie optymalnych rozwiązań wdrożeniowych;
  • współtworzenie (w zależności od potrzeb) dokumentów strategicznych istotnych z perspektywy lokalnej oraz regionalnej.

Działania podejmowane w ramach centrum kompetencyjnego GREEN LAB. Badania i innowacje ukierunkowane są na realizację innowacyjnych projektów mieszczących się w priorytetowych dla gospodarki regionalnych lub krajowych inteligentnych specjalizacjach.

Centrum Green.Lab inicjuje projekty i organizuje badania dotyczące szeroko rozumianej turystyki. W szczególności w Centrum podejmowane są działania dotyczące turystyki zrównoważonej i turystyki realizowanej na obszarach cennych przyrodniczo. Aktualnie podejmowane prace ukierunkowane są na szacowanie regionalnych efektów ekonomicznych z turystyki na obszarach chronionych oraz problematyce akceptacji obszarów chronionych przez społeczności lokalne.