Ekonomia I stopnia

S1 –  studia stacjonarne pierwszego stopnia

N1 –  studia niestacjonarne pierwszego stopnia

Studiując ekonomię, nauczysz się sprawnie podejmować decyzje ekonomiczne i rozwiązywać problemy gospodarcze. Zostaniesz wyposażony w szeroką wiedzę z zakresu ekonomii i funkcjonowania podmiotów gospodarczych przy użyciu nowoczesnych technologii. Szczególnie dbamy o połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką gospodarczą, dlatego zajęcia na kierunku prowadzi doświadczona kadra naukowców-praktyków. Ponadto studia na Wydziale Ekonomicznym kompleksowo przygotują Cię do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Specjalności ujęte w programie studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2023/2024:  

  • analityka gospodarcza,
  • ekobiznes,
  • rachunkowość i finanse w jednostkach gospodarczych,
  • wycena i obrót nieruchomościami.

 

Czego się nauczysz:

Studiując specjalność analityka gospodarcza zdobędziesz wiedzę specjalistyczną z zakresu statystyki, ekonometrii, prognozowania oraz badań operacyjnych niezbędną do diagnozowania, przewidywania zmian i podejmowania trafnych decyzji gospodarczych. Będziesz potrafił gromadzić, przetwarzać i prezentować dane statystyczne. Znajomość statystycznych programów komputerowych pozwoli Ci na korzystanie z nowoczesnych metod i technik przetwarzania informacji o gospodarce w ujęciu ilościowym i jakościowym na poziomie mikro- i makroekonomicznym.

Studiując specjalność ekobiznes zdobędziesz wiedzę o roli i znaczeniu środowiska w różnych formach aktywności gospodarczej w oparciu o założenia zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki, odnawialnych źródeł energii i „blue economy”. Będziesz posiadał umiejętność realizacji zagadnień związanych z ekonomią, gospodarką i środowiskiem przyrodniczym w ujęciu interdyscyplinarnym.

Studiując specjalność rachunkowości i finanse w jednostkach gospodarczych zdobędziesz wiedzę z zakresu organizacji, funkcjonowania i finansowania jednostek gospodarczych o różnych formach organizacyjno-prawnych. Poznasz zagadnienia organizacji rachunkowości, ewidencji operacji gospodarczych, identyfikacji, wyceny i rozliczania kosztów oraz prezentacji rezultatów działalności w sprawozdaniu finansowym, a także zagadnienia z zakresu prawa finansowego, finansów przedsiębiorstw i źródeł finansowania ich działalności.

Studiując specjalność wycena i obrót nieruchomościami zdobędziesz wiedzę o podejściach, metodach i technikach wyceny nieruchomości, procedurach obrotu nieruchomościami, rynku nieruchomości oraz metodach badania i oceny zjawisk zachodzących w różnych jego segmentach. Nauczysz się wykorzystywać informacje potrzebne do podejmowania decyzji związanych z inwestowaniem w nieruchomości. Poznasz źródła informacji o nieruchomościach i ich zastosowanie w procesie wyceny nieruchomości i procedurach obrotu nieruchomościami.

 

Twoja kariera zawodowa:

W przyszłości możesz znaleźć zatrudnienie w:

  • biurach administracji rządowej i samorządowej,
  • komórkach ekonomicznych przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i handlowych,
  • biurach consultingowych i ratingowych,
  • instytucjach finansowych oraz ubezpieczeniach,
  • biurach rachunkowo-podatkowych, działach finansowo-księgowych różnych podmiotów gospodarczych,
  • biurach obrotu nieruchomościami oraz wyceny nieruchomości,
  • jako absolwent specjalności wycena i obrót nieruchomościami będziesz mógł podjąć praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości, bezpośrednio po zakończeniu studiów wyższych, z pominięciem obowiązku ukończenia studiów podyplomowych, co pomoże Ci przyspieszyć proces zdobywania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.