Zrównoważona międzynarodowa konkurencyjność krajów Unii Europejskiej. Propozycje definiowania i mierzenia 27.04.2021 08:24

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w Szczecinie Wydział Ekonomiczny
ul. Żołnierska 47, 71-210 Szczecin, tel. (91) 449 69 00

Dziekan Wydziału Ekonomicznego

zaprasza na otwarte seminarium naukowe

pt. Zrównoważona międzynarodowa konkurencyjność krajów Unii Europejskiej. Propozycje definiowania i mierzenia,

które odbędzie się 18 maja 2021 r. (wtorek) w godzinach 10:00 - 11:30 online na platformie Microsoft Teams

Zrównoważony rozwój oraz konkurencyjność rozpatrywana w ujęciu makroekonomicznym to obecnie jedne z częściej poruszanych tematów, ważnych z punktu widzenia dalszego rozwoju krajów świata. Od ponad 30 lat różne organizacje międzynarodowe oraz przedstawiciele wielu dyscyplin naukowych publikują raporty i wyniki badań dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz konkurencyjności gospodarek. Prace te koncentrują się głównie na próbach jednoznacznego zdefiniowania oraz zidentyfikowania mierników i sposobów pomiaru tych kategorii ekonomicznych rozpatrywanych oddzielnie (w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju lub konkurencyjności gospodarki). Dopiero od kilku lat pojawiają się w nich również propozycje ich łączenia i rozpatrywania jako zrównoważonej konkurencyjności. Przy czym w przypadku badań prowadzonych w ujęciu makroekonomicznym termin ten w literaturze przedmiotu definiowany był do tej pory fragmentarycznie, koncentrując się jedynie na badaniu zdolności gospodarki do zrównoważonego konkurowania. Tymczasem kompleksowa ocena zrównoważonej międzynarodowej konkurencyjności w ujęciu makroekonomicznym powinna obejmować również wymiar zrównoważonej pozycji konkurencyjnej.

Próbą usystematyzowania obecnego stanu wiedzy są badania prowadzone obecnie na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Ich wyniki przedstawione zostaną w przygotowywanej prezentacji.

Plan seminarium

10:00 - 10:05 Przywitanie uczestników, Dziekan Wydziału Ekonomicznego ZUT, dr hab. Bartosz Mickiewicz, prof. ZUT

10:05 - 10:20 Wystąpienie wprowadzające Agenda Terytorialna Unii Europejskiej 2030 i jej wpływ na systemy planowania przestrzennego dr hab. Maciej Nowak, prof. ZUT

10:20 - 10:50 Przedstawienie głównego tematu seminarium - dr hab. Katarzyna Cheba, prof. ZUT