Relacja z wyjazdu w ramach Erasmus BIP do Helsinek (13-17 maja 2024 roku) 20.05.2024 10:15

W dniach 13-17 maja 2024 roku grupa z Wydziału Ekonomicznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzięła udział w wydarzeniu organizowanym w ramach programu Erasmus Blended Intensive Programme (BIP). Tematem przewodnim wyjazdu był "Sustainable Hotel Project". Naszą grupę reprezentowało sześciu studentów oraz troje nauczycieli akademickich.

Wydarzenie miało miejsce na Laurea University of Applied Sciences w Helsinkach, jednym z czołowych uniwersytetów w Finlandii, znanym ze swojego innowacyjnego podejścia do edukacji oraz zaangażowania w zrównoważony rozwój.

Pierwszy dzień zakończył się spotkaniem organizacyjnym, podczas którego studenci mogli m.in. poznać kolegów i koleżanki ze swojej grupy.

Drugiego dnia uczestnicy programu mieli okazję zwiedzić park krajobrazowy Nuuksio, który znajduje się niedaleko Helsinek. W trakcie wycieczki można było podziwiać piękno fińskiej przyrody oraz dowiedzieć się więcej na temat ochrony środowiska w Finlandii.

Trzeci dzień wyjazdu był poświęcony na wizytę w zrównoważonym hotelu Valo. Podczas zwiedzania hotelu uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce wyglądają rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju, takie jak energooszczędne technologie, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz innowacyjne zarządzanie zasobami.

Czwarty dzień wyjazdu był najważniejszym punktem programu. Studenci z różnych uczelni przedstawiali założenia i wyniki analizy swoich projektów dotyczących zrównoważonych hoteli. Nasi studenci zaprezentowali projekt, który spotkał się z dużym zainteresowaniem oraz uznaniem ze strony uczestników. W trakcie prezentacji omówiono m.in. aspekty ekonomiczne, ekologiczne oraz społeczne zrównoważonego rozwoju w hotelarstwie.

Ostatniego dnia wyjazdu odbyła się wycieczka promem na wyspę Suomenlinna. Zwiedzanie tej historycznej fortecy, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, było doskonałym zwieńczeniem pobytu w Helsinkach. Była to okazja zarówno do poznania historii wyspy, jak i do podziwiania malowniczych widoków.

Podsumowując, wyjazd do Helsinek w ramach Erasmus BIP był niezwykle wartościowym doświadczeniem zarówno dla studentów, jak i nauczycieli akademickich. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju w hotelarstwie, ale również nawiązać międzynarodowe kontakty i poznać kulturę Finlandii. Wszystkie zdobyte doświadczenia i wiedza z pewnością będą cennym wkładem w przyszłe projekty oraz kariery zawodowe uczestników.

Zapraszamy studentów do uczestnictwa w kolejnych podobnych wydarzeniach.

Zdjęcie uczestników Erasmus BIP w Laurea University of Applied Sciences.