LIST WŁADZ ZACHODNIOPOMORSKIEGO UNIWERSYTETU TECHNOLOGICZNEGO W SZCZECINIE SKIEROWANY DO UKRAIŃSKIEJ MŁODZIEŻY, KTÓRA STUDIUJE NA NASZYM UNIWERSYTECIE. 25.02.2022 20:11

W piątek, 25 lutego władze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opublikowały list skierowany do ukraińskiej młodzieży, która studiuje na naszym uniwersytecie. Rektorzy w zamieszczonym oświadczeniu m.in. wyrazili swój sprzeciw wobec działań wojennych prowadzonych na terytorium państwa ukraińskiego.

Шановні українські студенти Західно-Поморського технологічного університету в Щецині, наші друзі,

перед обличчям трагічних подій, що відбуваються у вашій країні, прийміть нашу підтримку та солідарність. Як влада Західнопоморського технологічного університету в Щецині, ми рішуче засуджуємо акт агресії, який порушив почуття безпеки вашої нації та всієї Європи.

Ви вже багато років є частиною нашої академічної спільноти – дуже усміхнені та сумлінні та талановита молодь. Своїми досягненнями та старанністю ви назавжди увійшли в культуру нашого університету. Разом із польськими студентами ви створюєте історію та академічні традиції Західнопоморського технологічного університету в Щецині. Сьогодні наші думки з вами та з тими, хто, занурений у страх і невизначеність, зараз живе в непростих умовах в Україні – вашими рідними, родинами та друзями. Ми бачимо, що ця ситуація дуже складна і може кардинально змінити ваше особисте життя, професійну та академічну долю. Перше конкретне рішення, яке ми пропонуємо – це психологічна підтримка, про яку ви можете звернутися за номером: 667 015 225; 91 449 58 82.

Враховуючи декларації міністра освіти і науки, ми плануємо й інші форми підтримки.

Ранок 24 лютого 2022 року увійде в історію як день ганебної агресії та порушення основних прав людини. Проте ми висловлюємо нашу надію, що найближчим часом в Україні буде встановлений швидкий і міцний мир.

Влада
Західнопоморського Технологічного Університету в Щецині

Drodzy Ukraińscy Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, nasi przyjaciele,

w obliczu tragicznych wydarzeń, które rozgrywają się na terenie Waszego państwa przyjmijcie nasze wsparcie i solidarność. Jako władze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie stanowczo potępiamy akt agresji, który zaburzył poczucie bezpieczeństwa Waszego narodu oraz całej Europy.

Od lat jesteście częścią naszej społeczności akademickiej – bardzo uśmiechniętą, sumienną i uzdolnioną młodzieżą. Swoimi osiągnięciami i pracowitością wpisaliście się już na dobre w krajobraz naszej uczelni. Razem z polskimi studentami tworzycie historię oraz tradycje akademickie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dziś myślami jesteśmy z Wami oraz z tymi, którzy pogrążeni w strachu i niepewności przebywają obecnie w trudnych warunkach w Ukrainie – Waszymi bliskimi, rodzinami i przyjaciółmi.

Widzimy, że sytuacja ta jest bardzo trudna i może diametralnie odmienić Wasze życie prywatne, losy zawodowe i naukowe. Pierwszym konkretnym rozwiązaniem, które proponujemy jest wsparcie psychologiczne, po które możecie zwrócić się dzwoniąc pod numer telefonu: 667 015 225; 91 449 58 82. Mając na uwadze deklaracje Ministra Edukacji i Nauki planujemy również inne formy wsparcia.

Poranek 24 lutego 2022 roku przejdzie do historii jako dzień haniebnej agresji oraz naruszenia podstawowych praw człowieka. Wyrażamy jednak nadzieję, iż w najbliższym czasie jak najszybciej dojdzie do zaprowadzenia trwałego pokoju w Ukrainie.

Władze
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

List Ministra Edukacji i Nauki do rektorów w sprawie sytuacji na Ukrainie (format:  pdf, rozmiar:  509 KB)