Kolejny sukces w mariażu nauki i gospodarki naukowców z ZUT. Współpraca Wydziałów Ekonomicznego, Elektrycznego i Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki z partnerami z Polski i Niemiec zaowocowała nowym projektem badawczym i wdrożeniowym o akronimie „POLSMA”. Projekt będzie realizowany od 1.09.2024 roku do 31.08.2027 roku. Całkowity budżet projektu wynosi 2.410.714,44€.
Głównym celem projektu jest wspieranie polskich i niemieckich MŚP z Euroregionu Pomerania przy wdrażaniu zaleceń, wymagań i rozwiązań Zielonego Ładu. Aby osiągnąć zamierzony cel, projekt będzie realizował dwa podstawowe zakresy działań. Pierwszy ma na celu podnoszenie świadomości potrzeby transformacji energetycznej przedsiębiorstw oraz informowanie polskich i niemieckich przedsiębiorców o strategii Europejskiego Zielonego Ładu i jej wymagań w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zamierzeniem projektu jest utworzenie polsko-niemieckiego regionu kompetencji Zielonego Ładu, czemu posłużą m.in. szkolenia prowadzone na ZUT w Szczecinie i coaching klimatyczny. W ramach drugiego pakietu działań przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw będą przygotowywani, za pomocą praktycznych sugestii i materiałów informacyjnych oraz platformy kompetencji do procesów wynikających z transformacji energetycznej, tak aby ich podmioty gospodarcze były w stanie samodzielnie wdrożyć wymagania wynikające z Zielonego Ładu.
Projekt POLSMA umożliwi również realizację celu dodatkowego, jakim jest przeprowadzenie nowatorskich badań, których wyniki pozwolą uzyskać wiedzę o świadomości i akceptacji Zielonego Ładu wśród przedstawicieli MŚP w Euroregionie Pomerania oraz stanu przygotowania ich przedsiębiorstw do wdrożenia wymagań Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55.
Wynikiem polsko-niemieckiego projektu będą również: międzynarodowy transfer wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz współpraca transgraniczna między ZUT w Szczecinie, polskimi i niemieckimi organizacjami otoczenia biznesu (Północna Izba Gospodarcza z jej Klastrem Optymalizacji Energii OP.EN i Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich, IHK Ostbrandenburg oraz IHK Neubrandenburg für das östliche Mecklenburg-Vorpommern) a małymi i średnimi przedsiębiorstwami Euroregionu Pomerania. Zaowocuje to podniesieniem kompetencji polskich i niemieckich przedsiębiorców w zakresie dostosowywania ich podmiotów gospodarczych do zapisów strategii Europejskiego Zielonego Ładu i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Kierownikiem projektu na ZUT w Szczecinie jest dr hab. inż. Irena Łącka, prof. ZUT z Wydziału Ekonomicznego z Katedry Ekonomii, Finansów i Rachunkowości. Do zespołu projektowego działającego na ZUT na trzech wydziałach należą także: dr Wojciech Zbaraszewski, dr Błażej Suproń i dr Marzena Rydzewska (Wydział Ekonomiczny, Katedra Ekonomii, Finansów i Rachunkowości), dr hab. Agnieszka Brelik, prof. ZUT i dr Arkadiusz Malkowski (Wydział Ekonomiczny, Katedra Studiów Regionalnych i Europejskich), dr Milena Bera (Wydział Ekonomiczny, Katedra Nieruchomości), prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka, dr Tomasz Zarębski i dr inż. Piotr Cierzniewski (Wydział Elektryczny, Katedra Maszyn i Napędów Elektrycznych), prof. dr hab. inż. Jacek Eliasz, dr hab. inż. Sławomir Wiśniewski, prof. ZUT oraz dr hab. inż. Tomasz Kujawa, prof. ZUT (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Katedra Technologii Energetycznych).
Więcej informacji o projekcie na stronie: www.interreg6a.net/pl/bewilligte-projekte/int0100051-polsma/