Informacja o spotkaniu projektowym z 14 lutego 2023r. 14.02.2023 12:25

W dniu 9.02.2023 r. o g. 10.00 na Wydziale Ekonomicznym ZUT (ul. Janickiego 31 s. 108) odbyło się spotkanie poświęcone rozwojowi koncepcji polsko-niemieckiego projektu w zakresie problematyki Europejskiego Zielonego Ładu i jego wyzwań dla przedsiębiorców Euroregionu Pomerania. Planowany projekt ma integrować reprezentantów środowiska naukowego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologiczne w Szczecinie (Wydział Ekonomiczny, Wydział Elektryczny, Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki) oraz naukowców z Uniwersytetu Greifswaldzie, Wyższej Szkoły Rozwoju Zrównoważonego, Wyższej Szkoły w Neubrandenburgu oraz Europa Universität Viadrina z przedstawicielami otoczenia gospodarczego województwa zachodniopomorskiego. Tę grupę reprezentują stowarzyszenia gospodarcze, do których należą Północna Izba Gospodarcza (PIG), Izba Przemysłowo-Handlowa Wschodniej Brandenburgii (IHK Ostbrandenburg) oraz Izba Przemysłowo-Handlowa Neubrandenburg (IHK Neubrandenburg) oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych VKU i izby rzemieślnicze.

Planowana współpraca w ramach projektu ma na celu przygotowanie przedsiębiorstw z regionów polsko-niemieckiego pogranicza i ich kadr oraz innych interesariuszy (jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń społecznych i gospodarczych i n. podmiotów) do wyzwań Zielonego Ładu i zrównoważonego rozwoju poprzez transfer wiedzy, kompetencji i umiejętności.

W tym kolejnym spotkaniu roboczym nad rozwojem koncepcji projektu brali udział polscy partnerzy. Ze strony Wydziału Ekonomicznego uczestniczyli w nim dr Wojciech Zbaraszewski, dr hab. inż. Irena Łącka, prof. ZUT, dr Dawid Dawidowicz z Katedry Ekonomii, Finansów i Rachunkowości oraz dr Arkadiusz Malkowski z Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich. W trakcie dwugodzinnego spotkania, wykorzystując burzę mózgów, ustalono zadania, do których naukowcy z ZUT w Szczecinie wniosą swój wkład oraz dalsze działania w ramach przygotowywania tego projektu.

Opracowała:

Dr hab. inż. Irena Łącka, prof. ZUT