Organizacja praktyk

Termin odbywania praktyki

Studenci realizują praktykę zawodową w czasie letnich wakacji zgodnie ze szczegółową organizacją roku akademickiego, w czasie przeznaczonym w planie zajęć na odbywanie praktyk zawodowych lub za zgodą pełnomocnika dziekana ds. praktyk studenckich, po uprzednim wyrażeniu zgody przez prodziekana ds. studenckich i kształcenia, w innym ustalonym terminie, w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Czas trwania praktyk

Student studiów stacjonarnych pierwszego stopnia jest zobowiązany do odbycia praktyki zawodowej obejmującej co najmniej 90 h i zaliczenia jej do końca czwartego semestru studiów. Praktyki mogą być realizowane po I lub II roku studiów.

Miejsce odbywania praktyki

Studenci mogą realizować praktyki zawodowe w jednostkach gospodarczych, instytucjach publicznych, instytucjach naukowo-badawczych, instytucjach oświatowych, placówkach kultury lub w ramach organizowanej przez Uczelnię/Wydział działalności, a także w innych wskazanych przez studenta miejscach pozwalających na osiągnięcie zakładanych dla danego kierunku studiów efektów uczenia się określonych w programie praktyk. Udział studenta w obozie naukowym lub w pracach badawczych prowadzonych w  Uczelni może być podstawą do zaliczenia praktyki pod warunkiem osiągnięcia odpowiednich efektów uczenia się.
Praktyka zawodowa może być realizowana w kraju lub za granicą.
Pełnomocnik dziekana ds. praktyk studenckich wyraża zgodę na odbycie praktyki w samodzielnie wybranym przez studenta zakładzie pracy, jeżeli charakter wykonywanej pracy będzie zgodny z programem praktyk.

Ubezpieczenie

Student jest zobowiązany przed rozpoczęciem praktyki zawodowej ubezpieczyć się na czas jej odbywania od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW) oraz złożyć stosowne oświadczenie o zawartej umowie ubezpieczenia u pełnomocnika dziekana ds. praktyk studenckich.

Realizacja praktyki

Podstawą odbywania przez studenta praktyki zawodowej jest umowa zawarta pomiędzy ZUT a zakładem pracy.Zasady realizacji praktyk zawodowych odbywanych za granicą na podstawie umów zawartych przez ZUT w ramach programów międzynarodowych, uregulowane są odrębnie.Termin składania deklaracji miejsca odbywania praktyki upływa z końcem maja danego roku, chyba że pełnomocnik dziekana ds. praktyk studenckich na wniosek studenta ustali inny termin.

Zawarcie umowy

Pełnomocnik dziekana ds. praktyk studenckich na podstawie pełnomocnictwa udzielonego mu przez Dziekana oraz na podstawie deklaracji dostarczonej przez studenta, zawiera z zakładem pracy umowę w sprawie praktyk zawodowych studentów Wydziału. Umowa jest sporządzana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
W przypadku, gdy student realizuje praktykę zawodową w jednostce organizacyjnej ZUT, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakładu pracy i nie zawiera się umowy o realizację praktyki zawodowej.

Skierowanie na praktyki

Przed rozpoczęciem praktyki zawodowej student otrzymuje skierowanie na praktykę zawodową, z którym w uzgodnionym terminie zgłasza się do zakładu pracy.

Koszty

Praktyki są nieodpłatne, jednakże zakład pracy może ustalić wynagrodzenie za czynności wykonywane przez studenta w ramach praktyki. Warunki wynagradzania ustala odrębna umowa zawarta między studentem, a zakładem pracy, w którym realizowana jest praktyka.
Wydział oraz zakład pracy nie ponoszą kosztów przejazdu i zakwaterowania studentów odbywających praktyki.
Opłata za zamieszkanie w domu studenckim Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w okresie odbywania przez studenta praktyki zawodowej, równa jest wysokości opłaty za zakwaterowanie w roku akademickim.

Zaliczenie praktyk

Zaliczenia praktyki zawodowej dokonuje pełnomocnik dziekana ds. praktyk studenckich po przeprowadzeniu rozmowy ze studentem oraz przedłożeniu przez niego wypełnionego dziennika praktyk. Dziennik praktyk powinien zawierać opis zadań wykonywanych przez studenta w trakcie praktyki i odpowiadających im efektów uczenia się zgodnych z programem praktyk dla danego kierunku studiów. Termin zaliczenia praktyk zawodowych jest uzgadniany ze studentami i podawany do wiadomości na wydziałowej stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń.


Oprócz obowiązkowej praktyki studenckiej zachęcamy do zdobywania doświadczenia zawodowego poprzez dobrowolne praktyki studenckie.