Studenci, aby mieć prawo do świadczeń w ramach NFZ, powinni mieć własny tytuł do ubezpieczenia lub być do niego zgłoszonym np. przez rodzica lub uczelnię. Muszą więc zadbać o formalności, dzięki którym będą mieć potwierdzone prawo do świadczeń.
· Student, który nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia, powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny. Do ubezpieczenia mogą go zgłosić rodzice lub współmałżonkowie rodziców. Jeśli jednak oni sami nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu, mogą to zrobić także dziadkowie.
· Jako członek rodziny student może być ubezpieczony do 26. roku życia.
· Wiek nie ma znaczenia w przypadku, gdy student ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub gdy pozostaje w związku małżeńskim z osobą ubezpieczoną – wtedy ona zgłasza studiującego małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego
· Student może mieć własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego: gdy jest zatrudniony na umowę o pracę, otrzymuje rentę lub prowadzi własną działalność - w takich przypadkach do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta płatnik składek (nie dotyczy to umów zlecenia dla studentów do 26. roku życia).
· Studentów, którzy ukończyli 26 lat i nie mają innego tytułu do ubezpieczenia, a także doktorantów, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia z innego tytułu, do ubezpieczenia zdrowotnego – na ich pisemny wniosek – zgłasza uczelnia, która odprowadza też za nich składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
· Studenci, którzy pracują okresowo, np. w czasie wakacji, uzyskują na krótko swój własny tytuł do ubezpieczenia. Tym samym tracą poprzedni status i są automatycznie wyrejestrowywani , np. z ubezpieczenia rodzica. Po zakończeniu pracy student powinien zatem przypomnieć rodzicowi, aby ponownie zgłosił go do ubezpieczenia jako członka rodziny.
· Rodzic, który zmienił pracę, powinien zgłosić studenta do ubezpieczenia u nowego pracodawcy.
Brak zgłoszenia do ubezpieczenia może skutkować otrzymaniem rachunku za leczenie.
Gdzie można sprawdzić swój status ubezpieczenia
· np. w przychodni, u lekarza rodzinnego; świadczeniodawcy w ramach umów z NFZ dysponują systemem eWUŚ - elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców
· w Oddziale NFZ lub ZUS
· na własnym koncie internetowym w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (przyjdź do NFZ z dowodem osobistym i załóż konto w ZIP)
Plakat eWuŚ (format: pdf, rozmiar: 2,82 MB)
Osobą do kontaktu w tej sprawie jest niżej podpisana
Anna Makuchowska tel. 91 425 11 40, e-mail: anna.makuchowska@nfz-szczecin.pl