Sprawdź swój status ubezpieczenia w NFZ 19.10.2015 11:10

Studencie już 20-22 października możesz sprawdzić swój status ubezpieczenia w NFZ.

Zachodniopomorski odział NFZ organizuje w dniach 20, 21, 22 października na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, akcję sprawdzania statusów ubezpieczenia studentów.

Spotkajmy się:

20.10.2015 r. na Wydziale Informatyki, ul. Żołnierska 49

21.10.2015 r. na Wydziale Budownictwa i Architektury, al. Piastów 50

22.10.2015 r. na  Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, ul. Słowackiego 17

Dlaczego? Okazuje się bowiem, że po każdych wakacjach przybywa żaków, którzy utracili prawo do świadczeń. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że podjęli oni np. pracę na zlecenie; w takiej sytuacji trącą poprzedni tytuł ubezpieczeniowy - członka rodziny. Zdarza się również, że rodzice nigdy ich nie zgłosili swojej studiującej pociechy do ubezpieczenia, choć jest to ich obowiązkiem.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Kłopotliwe – tak dla studenta, jak i jego rodzica. Bo zgodnie z prawem za leczenie osoby niezgłoszonej do ubezpieczenia, NFZ nie płci; a jeśli już zapłacił na podstawie złożonego przez pacjenta oświadczenia, to będzie się domagać wyjaśnień, a nawet zwrotu poniesionych kosztów. Postępowania wyjaśniające, a także administracyjne wobec osób, które skorzystały ze świadczeń, choć w systemie mają kolor czerwony, Fundusz prowadzi z urzędu. W województwie zachodniopomorskim czerwone światło w systemie eWUŚ ma prawie 40 tys. osób w wieku 18-26 lat; połowa z nich, to studenci.  Dlatego warto sprawdzić swój status ubezpieczenia: jeśli jest czerwony – lepiej się dowiedzieć, dlaczego tak się dzieje i „zazielenić” się w eWUŚ.

Jak sprawdzamy statusy studentów w eWUŚ? Instalujemy na terenie uczelni  mobilne stanowisko informatyczne, obsługiwane przez pracowników ZOW NFZ (1 lub 2 stanowiska). Weryfikacja statusu w eWUŚ odbywa się na podstawie PESEL, za okazaniem dowodu osobistego, paszportu, prawa jazy, legitymacji studenckiej.

Małgorzata Koszur

Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ