Aktualności Pracowniów Wydziału Ekonomicznego

Zagrożenie koronawirusem. Decyzja Kolegium Rektorskiego ZUT 02.03.2020 10:04

Szczecin, 26.02.2020 r.

Kolegium Rektorskie ZUT podjęło decyzję o wstrzymaniu wszelkich wyjazdów i przyjazdów studentów, doktorantów oraz pracowników do/z Chin i Hong Kongu, Korei Południowej, północnych Włoch (w szczególności rejonu Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii Romanii) i Lacjum, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu i Singapuru. Decyzja obowiązuje od 26 lutego 2020 r. aż do odwołania.

Decyzja podjęta została w związku z wydanym 24 lutego 2020 roku komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.gov.pl/web/dyplomacja/wlochy) oraz komunikatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącym ogłoszenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (gis.gov.pl/aktualnosci/who-oglasza-stan-zagrozenia-zdrowia-publicznego-o-znaczeniu-miedzynarodowym-pheic), które odnoszą się do zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem 2019-nCoV.

Jeśli pracownicy, doktoranci i studenci ZUT przebywający w ww. państwach zdecydują się skrócić pobyt i wyrażą chęć powrotu do ZUT, proszeni są o kontakt z Działem Mobilności Międzynarodowej ZUT (international@zut.edu.pl). W związku z bardzo dynamiczną sytuacją, Kolegium Rektorskie ZUT apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjazdach zagranicznych. Światowe służby sanitarne podkreślają, że trudno przewidzieć kierunki rozprzestrzeniania się wirusa.

Zagrożenie koronawirusem. Informacja dla społeczności akademickiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Wobec informacji, które napływają o kolejnych ogniskach koronawirusa wszystkim osobom, które w ciągu kilkunastu ostatnich dni przebywały w Chinach i Hong Kongu, Korei Południowej, północnych Włoszech (w szczególności w rejonie Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii Romanii) oraz Lacjum, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie i Singapurze - zalecamy szczególną ostrożność oraz obserwację swojego organizmu.

Zalecamy monitorowanie komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego i innych stosownych służb oraz bezwzględne podporządkowanie się ich zaleceniom gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch. Społeczność akademicką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prosimy o wyrozumiałość i nieuleganie zbiorowej panice oraz racjonalne podejście do obecnego zagrożenia koronawirusem.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów chorobowych (wysoka temperatura, uporczywy kaszel) prosimy o niezwłoczny kontakt z Powiatowa Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie. Jakiekolwiek negatywne oznaki i dolegliwości, szczególnie ze strony układu oddechowego powinny być natychmiastowym sygnałem, by zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych.

STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W SZCZECINIE

Adres: ul. Wincentego Pola 6 71-342 Szczecin Tel: 91 4 870 313, 91 4 849 351, +48 694 493 767 Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek 7.25 – 15.00 e-mail: psse.szczecin@pis.gov.pl

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 24.02.2020 r. W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

· bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

· lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjnozakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

· bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.